PADI Open Water Diver – Podstawowy Kurs Nurkowania

To od niego zaczynasz swoją nurkową przygodę i uzyskujesz pierwsze uprawnienia do nurkowania. Nie martw się, zanim się zorientujesz, czas zleci tak szybko, że zanim się obejrzysz, już będziesz mieć certyfikat nurka w ręku.

Najbliższe terminy rozpoczęcia kursów: NIE SZUKAJ TERMINÓW, NIE PYTAJ O NIE! U nas wszystkie kursy na żądanie. Dzwonisz i umawiamy się na pierwszą sesję w dogodnym dla ciebie terminie! Kursy OWD prowadzimy cały rok.

ZAPISZ SIĘ!

Na czym polega kurs PADI Open Water Diver?

Podstawowy kurs nurkowania to połączenie zajęć basenowych przygotowujących do nurkowań w wodach otwartych, teorii (różne zagadnienia z fizyki dotykające problematyki zwiększonego ciśnienia, oddychania pod wodą z butli ze sprężonym powietrzem, poruszania się w środowisku wodnym i oczywiście omówienie sprzętu nurkowego zaczynając od maski i płetw a kończąc na kompletnym akwalungu z butlą nurkową) i szkoleniowych nurkowań na wodach otwartych. Kurs kończy się testem sprawdzającym wiedzę teoretyczną kandydata oraz zaliczeniem konkretnych umiejętności na nurkowaniach w wodach otwartych).

Z czego składa się kurs?

Kurs zaczynamy od zajęć basenowych:- 5 sesji basenowych, na których wykonujemy szereg ćwiczeń związanych z radzeniem sobie w różnych niespodziewanych sytuacjach, z udzielaniem pomocy nurkom towarzyszącym i z ogólną obsługą sprzętu nurkowego. Sesje basenowe trwają zwykle około dwóch godzin każda. Najpierw przygotowujemy sprzęt i omawiamy ćwiczenia, które będziemy wykonywać pod wodą, potem spędzamy około sześćdziesiąt minut w basenie. Po zajęciach szybki demontaż sprzętu i omówienie kończące sesję.

Zajęcia basenowe prowadzone są na basenie „Aktywna Warszawa” przy stadionie Polonii (ul. Konwiktorska 6). Doskonały dojazd, duży parking pod pływalnią = zero problemów z parkowaniem. Zajęcia w czwartki od godziny 19:00.

W międzyczasie zaczynamy zaliczać część teoretyczną podzieloną na pięć działów:

– sprzęt,

– fizyka nurkowania,

– ratownictwo,

– środowisko podwodne,

– umiejętności nurkowe

Teoria kończy się testem sprawdzającym nabytą wiedzę.

Formę nauki teorii wybierasz ty: tradycyjny podręcznik, seria filmów szkoleniowych, interaktywny podręcznik w postaci aplikacji na komputery i tablety, wykłady i prezentacje prowadzone przez instruktora

Kurs kończy się wyjazdem na wody otwarte:

– 4 nurkowania w wodach otwartych, na nich powtarzamy część ćwiczeń z basenów, uczymy się planować i przeprowadzać nurkowania, uczymy się nawigacji podwodnej i używania takich dodatkowych elementów wyposażenia nurkowego jak powierzchniowa boja sygnalizacyjna.

Wyjazd na wody otwarte ustalany jest indywidualnie, możesz zdecydować się na weekend nad jednym z polskich nurkowisk (jeziora lub zalane kamieniołomy: Zakrzówek w Krakowie, Piechcin koło Pakości, kamieniołom „Koparki” koło Jaworzna, jezioro Narty koło Szczytna czy suwalska Hańcza), lub na wyjazd za granicę (jedziemy na 7 dni, z czego 5 dni jest poświęconych na nurkowanie, w tym 2 dni na nurkowania szkoleniowe a reszta na normalne nurkowania rekreacyjne)

Ile to kosztuje?

Kurs standardowo kosztuje 1300zł, do tego dochodzi zestaw do nauki teorii: podręcznik, zestaw z DVD, lub aplikacja na tablet/komputer i opłata certyfikacyjna federacji PADI ( 330zł wariant materiałów tradycyjnych lub 500zł aplikacja na tablet/komputer i nauka online). Osobnym kosztem jest wyjazd na wody otwarte zależnie od bieżącej oferty instruktora i od decyzji kursanta. Wyjazdy na wody otwarte w Polsce w celu zakończenia podstawowego kursu planowane są w okresie od maja do października. Przykładowy wyjazd na weekend w Polsce – 400zł.

Co obejmuje cena?

Wypożyczenie kompletnego sprzętu nurkowego (zachęcamy do zakupu podstawowego zestawu, tzw. ABC, czyli maski nurkowej z fajką i płetw, jednak nie jest to wymagane, dysponujemy swoim sprzętem ABC), wejście na pływalnie, nabijanie butli nurkowych powietrzem na czas zajęć basenowych i nurkowań w wodach otwartych), zestaw do nauki wraz z opłatą licencyjną. Koszty wyjazdu na polskie wody obejmują koszt noclegu, często też śniadania, wejść na teren nurkowiska i opłaty bazowe (korzystanie z infrastruktury bazy nurkowej). W przypadku wyjazdów zagranicznych bardzo często w cenie skalkulowany też jest dojazd (bilety lotnicze), nocleg z pełnym wyżywieniem i koszty nurkowań na 5 dni.

Co warto wiedzieć o organizacji szkolenia w naszym klubie?

Stawiam na bardziej indywidualne podejście do szkolenia i wolę skupiać się na małych grupach, po dwie, trzy osoby maksymalnie. Mamy wtedy dużo czasu na przećwiczenie umiejętności i powtórki. W razie czego nie mam też problemu by dołożyć dodatkową sesję basenową tylko po to by kursant mógł nabyć odpowiednie przygotowanie do nurkowań w wodach otwartych. W trakcie kursu wykraczam często poza minimum programowe, ćwiczymy doskonalenie podstawowych umiejętności nurkowych: utrzymywanie pływalności (kontrola czy opadamy czy wynurzamy się w trakcie nurkowania), prawidłowe nawyki dobrego nurka (odpowiednia pozycja ciała w trakcie nurkowania, świadoma obsługa sprzętu nurkowego tak by działał najlepiej i najdłużej, techniki udoskonalające: pływanie nurkową żabą, zawisanie w toni.

Co oznacza, że szkolenie jest wykonywane według programu federacji PADI?

PADI to największa i najbardziej rozpoznana marka wśród wszystkich federacji szkolących nurków. W każdym zakątku świata możesz spodziewać się, że znajdziesz tam bazę nurkową zrzeszoną w federacji PADI lub honorującą jej uprawnienia. Szkolenie według systemu PADI oznacza, że uczysz się według konkretnego standardu zdobywania umiejętności. Federacja dokłada starań by szkolenia cały czas rozwijać i poprawiać tak by wszyscy mogli uczyć się bezpieczniej i lepiej jak stać się doskonałymi nurkami. Federacja także kontroluje instruktorów nurkowania i reaguje na wszystkie zgłoszenia odstępstw od norm szkolenia, jakie zgłoszą kursanci. Dzięki temu masz gwarancję, że kurs, w którym weźmiesz udział, będzie prowadzony na najwyższym poziomie i bez żadnych skrótów.

Jakie uprawnienia otrzymam po kursie?

Otrzymasz certyfikat PADI Open Water Diver, który uprawnia do nurkowania partnerskiego (zawsze nurkujemy z kimś w parze, nurkowania samodzielne są dopuszczalne na kolejnym etapie szkoleniowym po zdobyciu odpowiedniego doświadczenia) do maksymalnej głębokości 18 metrów, a naszym partnerem powinna być przynajmniej osoba z takim samym poziomem uprawnień i doświadczeń.

Z czym warto połączyć kurs PADI OWD?

Jeżeli wiążesz swoją przyszłość nurkową z polskimi wodami, a wiesz, że są to wody raczej chłodniejsze (poniżej pewnej głębokości mają stałą temperaturę czterech stopni Celsjusza), to warto rozważyć połączenie kursu OWD z kursem – specjalizacją PADI Dry Suit (nurkowanie w suchym skafandrze). Dojdą wtedy – jedna sesja basenowa zapoznająca z suchym skafandrem, jedno nurkowanie na wodach otwartych – ćwiczenie umiejętności nurkowych w odniesieniu do używania suchego skafandra (skafander gazo i wodoszczelny, pod którym ciało nurka pozostaje suche przez cały czas nurkowania, skafander pozwala nurkowi założyć dodatkową odzież ochronną, która zapewnia komfort termiczny przez całe nurkowanie). Dodatkowo 200zł koszt kursu i około 200zł certyfikat potwierdzający uprawnienia PADI Dry Suit.

Certyfikat